- Posted By: admin
- Komentarze: 0
Aktualizacja poniższego artykułu znajduje się tu
Ponad miesiąc temu omawialiśmy projekt ustawy mającej rozszerzyć krąg osób otrzymujących gwarantowane minimalne wynagrodzenie za pracę o osoby wykonujące pracę na podstawie umowy zlecenia oraz umowy o świadczenie usług, do których stosuje się przepisy o zleceniu (art. 734 i 750 Kodeksu cywilnego).
Na dzień dzisiejszy prace nad projektem ustawy wciąż jeszcze nie są na etapie uzasadniającym skierowanie go do Sejmu, więc nadal trudno jest przesądzać o ostatecznym kształcie nowych regulacji.
W efekcie licznie zgłaszanych uwag zarówno przez organy administracji publicznej, przedstawicieli pracodawców, PIP jak i samych legislatorów powstał zupełnie nowy projekt ustawy z dnia 23.05.2016 r. , a w ślad za nim także nowe jego uzasadnienie. Można zapoznać się z nim tu:
W porównaniu z poprzednim projektem zasadniczej zmianie uległ np. rodzaj umów wyłączonych z obowiązku stosowania minimalnej stawki. Zgodnie z aktualnymi propozycjami reżimem ustawy - zarówno w zakresie wysokości wynagrodzenia, jak i raportowania czasu pracy - nie byłyby objęte umowy spełniające łącznie 2 warunki:
-
o miejscu i czasie wykonania zlecenia lub świadczenia usług samodzielnie decyduje przyjmujący zlecenie lub świadczący usługi,
- umownie ustalone wynagrodzenie jest uzależnione wyłącznie od rezultatu wykonania zlecenia lub świadczenia usług.
Dodatkowo rozszerzono katalog umów zawieranych w związku z zapewnieniem opieki dziecku umieszczonemu w pieczy zastępczej, wobec których obowiązek minimalnej stawki godzinowej także nie będzie miał zastosowania.
Nowy projekt uwzględnia też m.in. zmiany redakcyjne i legislacyjne zgłoszone przez Rządowe Centrum Legislacyjne, PIP i Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa.
Zmianie nie uległ natomiast przewidywany moment wejścia w życie ustawy w zakresie rozszerzenia obowiązku stosowania minimalnego wynagrodzenia. Nadal ma to być 01.09.2016 r.
Powstaje pytanie: skoro prace nad projektem zajmują rządowi grubo ponad 4 miesiące, to ile będzie potrzebował Sejm na ich zamknięcie i jakie zafunduje nam vacatio legis?
Autor: Małgorzata Tyska, Biuro Rachunkowe w Elblągu